»Tok življenja tako pelje, da mislimo, da še vedno govorimo v narečju. Za Ribničane je značilen pojoči, široki dolgi A, ki ga težko sčistimo.«
»Nežina mama pozna ogromno starinskih izrazov, ki jih jaz ne poznam več. Gradivo smo vzeli tudi iz virov, ki so že napisani v narečju, na primer določene raziskave in so na zadnjih straneh slovarčki. To je bil dodaten vir.«
»Zdelo se nam je za začetek kar težko, a se je nazadnje izkazalo, da imamo 350 besed brez velikega truda. Da jih imamo zbrane, ne da bi jih iskali.«
»Ideja o slovarju je v Ribnici že dolgo tlela. Včasih smo se kar zdrznili, ko je kdo rekel kakšno izjemno lepo starinsko domačo besedo. Smo si rekli, da bi bilo to primerno za slovar. Potem pa smo si začeli besede zapisovati.«
»Pri njih je težava, da zahtevnejših vsebin ne morejo posredovati v narečju.«
»Pestrost vseh naših narečij je naše narodno bogastvo.«
»Adaptacija? Modernizacija? Aktualizacija? Sprememba knjižnega jezika v narečje? Ali mogoče novo branje klasicistične mojstrovine?«
»Težko je reči, da bi lahko kar koli opazili prej, glede na to, da smo znani, da pri nas, v našem narečju, vedno nekaj 'duva'.«
»Imamo članke v standardnem jeziku, pa tudi v raznih različicah slovenskega narečja, od nadiškega, terskega, rezijanskega.«
»Zorkova je že dolgo sinonim za slovenska narečja, dobra vila žive slovenske besede, angel varuh materinščine.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju